ارتودنسی نامرئی چیست؟ (معرفی ۴ انواع ارتودنسی نامرئی با عکس و فیلم)

6 شهریور 1402

توی این صفحه توضیحات کاملی در خصوص ارتودنسی نامرئی و انواعش ارائه دادیم. توضیحات به زبان بسیار ساده هست و سعی کردیم هرچی که باید در خصوص انواع روش های ارتودنسی نامریی بدونید رو توی مقاله بیاریم. اگر سوالی داشتید در انتهای صفحه بپرسید تا متخصصین ارتودنسی ما به اون ها پاسخ بدن.

🎯 ارتودنسی نامرئی چیست؟

نامرئی یا مرئی بودن در واقع نوعی دسته بندی برای مشخص کردن نوع وسایل ارتودنسی جهت منظم کردن دندان ها هست. ارتودنتیست برای اینکه بتونه دندان ها رو مرتب کنه از یک سری تجهیزات یا وسایل استفاده میکنه. یه سری از این وسایل وقتی که روی دندان ها هستن، حتی از فاصله دور هم دیده میشن و قابل تشخیص هستن. به درمان با اینا میگن  ارتودنسی مرئی. یه سریا هم هستن که اصلا دیده نمیشن و کسی هم اصلا متوجه درمان شما نمیشه، به درمان با این وسایل هم میگن ارتودنسی نامرئی.

معرفی انواع ارتودنسی نامرئی با عکس

در کل ما 3 نوع روش درمان داریم که بهشون می‌گیم ارتودنسی نامریی. این 3 روش اینا هست:

 • الاینرهای شفاف
 • ارتودنسی سرامیکی
 • ارتودنسی لینگوال
اینفوگرافی انواع ارتودنسی نامرئی
این ها 3 مدل رایج و بسیار شناخته شده ارتودنسی نامرئی و شفاف هستن

ما در این مقاله هر 3 تا روش بالا رو حتما توضیح می‌دیم اما تمرکزمون روی گزینه اول یعنی الاینرهای شفاف هست. سعی می کنیم تا اونجا که میشه هر چیزی که شما باید درباره این روش بدونید رو توضیح بدیم و جای هیچ سوالی رو براتون باقی نذاریم. دوتا روش دیگه رو هم (که ارتودنسی ثابت نامرئی هستن) توضیح می‌دیما اما در این صفحه به صورت خلاصه اینکارو می کنیم. دلیلش هم اینه که در مقالات جداگانه لینگوال و سرامیکی رو مفصلاْ توضیح دادیم.

🎯 این نوشته میتونه به دردت بخوره: ۴ روش درمان درد ارتودنسی دندان در صورت بروز

1. ارتودنسی با الاینرهای شفاف

چه در ایران (و چه در خارج از ایران) هر زمان که نامی از ارتودنسی شفاف برده میشه منظور درمان با الاینرهای شفاف (Clear Aligner) هست. یعنی ما کاری به انواع ارتودنسی نامرئی دیگه نداریم و سروکارمون با الاینرهاست. چون دو روش دیگه اونقدرها هم مهم نیستن. نه که مهم نباشن، اما اندازه این روش پرطرفدار نیستن.

عکس دستی که یک الاینر ارتودنسی نامرئی را بالا نگاه داشته است
مگه اینکه شما الاینرو اینجوری خودتون به بقیه نشون بدید وگرنه روی دندان ها اصلا مشخص نیست😊

الاینر (aligner) در انگلیسی به معنای تراز یا ردیف کننده هست یعنی دندان ها رو مرتب می کنه. ما الاینر زیاد داریم اما زمانی که گفته میشه کلییر الاینر (clear aligner) یا الاینر شفاف، منظور قالب های دندانی پلاستیکیه که شفاف یا نامرئی هستن و برای مرتب کردن دندان ها روی اون ها قرار می گیرن. اگه نایت گارد یا محافظ دهان دیده باشید متوجه می‌شید که چی میگیم. اگر نه که تصاویر بالا رو نگاه  کنید تا متوجه بشید منظور از الاینر شفاف دقیقا چیه.

کاربرد پلاک های ارتودنسی شفاف دقیقا چیه؟

این پلاک ها در عین اینکه ظاهری ساده دارن اما بسیار موثر هستن. اونا می‌تونن انواع نامرتبی های دندانی رو به خوبی برطرف کنن. به طور کلی ارتودنسی شفاف یا بی سیم می‌تونه این دسته از نامرتبی های دندان رو اصلاح کنه:

 • فاصله بین دندان ها
 • جلو بودن دندان های فک بالا نسبت به فک پایین
 • جلو بودن دندان های فک پایین نسبت به فک بالا
 • تراز نبودن خط وسط در جلوی دهان
 • نامرتبی و کجب بودن جزئی تا متوسط دندان ها

آیا من کاندید مناسبی برای ارتودنسی نامرئی با الاینرها هستم؟

بیشتر افرادی که دارن این مقاله رو می‌خونن کاندید مناسبی برای درمان ارتودنسی بی سیم و شفاف هستن. اما یه سریا دیگه واقعا کیس ایده آل این درمان به شمار میرن. می‌پرسین کدوم افراد؟ می‌گیم بهتون.

این واقعا عروس خانمی هست که از 4 ماه قبل ارتودنسی نامرئی انجام داده

بیایید اینجوری بگیم که اگه شما شخصی هستید که:

 • نامرتبی جزئی تا متوسط دندانی دارید
 • اصلا دوست ندارید ارتودنسی ثابت با براکت و سیم داشته باشید
 • اصلا دوست ندارید کسی متوجه بشه ارتودنسی انجام دادید
 • دانشجو هستید
 • شاغل هستید و شغلتون هم حساسه
 • سخنران هستید
 • عروسیتون نزدیکه
 • به زودی یه مراسم یا مهمونی خیلی خفن دارید
 • می‌خوایید خیلی زود دندون هاتون مرتب شه
 • بزرگسال هستید!
 • و ….

همین الان برای شروع درمان ارتودنسی نامرئی برید و یه متخصص ارتودنسی خوب پیدا کنید. چون واقعا کاندید خوبی برای این درمان هستین. از ما گفتن بود!

مراحل: ارتودنسی شفاف چطوری انجام داده میشه؟

اگه شرایط انجام درمان ارتودنسی بی سیم رو دارید باید بهتون بگیم که قسمت سخت ماجرا رو پشت سر گذاشتید چون مهم اینه که شما کیس این درمان باشید. بقیه مراحلش چیزی نداره و خیلی سریع طی می شه.

ببینید، مراحل ارتودنسی نامرئی به صورت پایه ای یکی هستن. ولی بهتره که بدونید پلاک های شما یا در لابراتوار ساخته میشن یا در مطب متخصص ارتودنسی. ما مراحل رو بر اساس اینکه پلاک ها در کجا ساخته میشن در ادامه براتون توضیح میدیم.

در لابراتوار

شما میرید به مطب متخصص ارتودنسی. اونجا ویزیت میشید و بعد از گرفتن گرافی، قالب دندان و چیزای دیگه، دکتر به شما میگه که آیا واقعا شما کاندید ارتودنسی نامریی هستید یا نه. اگر بودید، دکتر گرافی ها و قالب ها رو به یه لابراتوار دندانپزشکی میفرسته تا اونجا قالب ها رو بسازن.

لابراتوار جاییه که بر اساس اطلاعاتی که براشون ارسال شده، با کمک دستگاه ها و تجهیزاتی که دارن، پلاک های مخصوص دندان های شما رو میسازن. داستان اینه که تصاویر و قالب به یه دستگاه کامپیوتری داده میشه و دستگاه میاد وضعیت اولیه دندان های شما رو در نظر می‌گیره.

تصویر آنالیز اسکن دندان ها برای ساخت الاینرهای ارتودنسی نامرئی
اینجا تکنسین در لابراتوار در حال تجزیه و تحلیل اسکن دندان ها برای ساخت پلاک های ارتودنسی شفاف هست

کامپوتر میاد میگه مثلا دندونای شما الان در وضعیت X هستن. این دندونا الان باید چطوری و طی چه مسیری و در چه مدت زمانی حرکت کنن که مرتب و صاف بشن و از وضعیت X به وضعیت Y که منظم شده هستن برسن؟

کامپیوتر بر اساس چیزهایی که تجزیه و تحلیل کرده، میاد مسیر منظم شدن دندان های شما رو ترسیم می کنه. و میگه برای رفتن از وضعیت X به Y، مثلا 5 جفت الاینر ساخته بشه. در نهایت این 5 جفت هم توسط چاپگرهای 3 بعدی برای شما تولید میشه و به مطب متخصص ارتودنسی شما ارسال میشه. تا شما درمان خودتون رو شروع کنید. این شد مراحل ارتودنسی نامرئی در لابراتوار. و حدودا بالای 80 درصد از متخصصان ارتودنسی در ایران، به این شکل درمان نامرئی رو برای بیمارانشون انجام میدن.

🎯 این نوشته میتونه به دردت بخوره: ۴ مورد از محتمل ترین عوارض ارتودنسی + روش های پیشگیری از آن ها

در کلینیک یا مطب

مراحل ارتودنسی نامرئی در کلینیک به چه شکله؟ شما همون مراحل معاینه و گرافی و اینا رو طی می کنید. اما به جای اینکه گرافی ها و اطلاعات به لابراتوار بره همونجا توسط دستگاه هایی که در مطب هست الاینرهای شما ساخته میشه. این باعث میشه الاینرهای شفاف شما زودتر و با صرف هزینه کمتر ساخته بشه. 0 تا 100 مراحل در مطب ارتودنتیست شما انجام میشه.

یک دکتر ارتودنسی که قالب ارتودنسی شفاف را در دست دارد و در حال توضیح دادن به بیمار خود است

ارتودنسی شفاف چطور دندان های ما رو مرتب می کنه؟

توی بخش قبلی توضیح دادیم که چطوری  پلاک ها آماده میشن و اشاره کردیم که چه در مطب و چه در لابرتوار، بلاخره یک سریِ کامل یا تعدادی الاینر برای شما ساخته میشه. بسته به اینکه نوع و شدت مشکل ما چی بوده، ممکنه تعداد کم و یا حتی تعداد زیادی از الاینرهای ارتودنسی نامرئی ساخته بشن. اون ها به صورت جفتی ساخته میشن و مثلا ممکنه برای شما 4 جفت ساخته بشه.

این ها شماره گذاری شده هستند یا بهتره بگیم که ترتیب استفاده دارن. ما باید اون ها رو به ترتیب استفاده کنیم. مثلا دکتر بهمون میگه اول فلان جفت رو استفاده کنید. این جفت الاینر شروع می کنند دندان های ما رو مقداری جابجا و یکم مرتب می کنند. بعد از اینکه جفتِ اول، دندان ها رو مقدار کمی صاف کردن، دیگه کاربردی ندارن. چون کارشون رو انجام دادن و بیشتر ازون دیگه صاف نمی کنند.

اینجاست که میریم سراغ جفتِ بعدی، این الاینرها هم یه مقدار دیگه دندان ها رو مرتب می کنن و کارشون رو تموم میکنن و نوبت به جفت بعدی میرسه. این روند طی میشه تا دندان ها در نهایت با آخرین جفت الاینر ارتودنسی نامریی، کاملا مرتب میشن. هر جفت ممکنه بین 2 تا 4 هفته استفاده بشن. حتما هم باید به ترتیب باشن.

مزایای ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف چیست؟

برای اینکه بدونید چرا ارتودنسی بی سیمِ شفاف تا این حد در بین مردم هواخواه داره، بهتره که مهمترین مزایاش رو اینجا براتون لیست کنیم و توضیح بدیم. مهمترین مزایای ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف اینا هستن:

مردی که الاینر ارتودنسی نامرئی در دست دارد
واقعا نامرئی بودن بزرگترین مزیت الاینرهای شفاف هست

کاملا نامرئی و غیرقابل مشاهده هستن

شاید وقتی توی دست می‌گیرید بقیه متوجه بشن که اون ها الاینر هستن، اما وقتی روی دندان ها میذارید هیچ کسی متوجه نمیشه شما در حال درمان ارتودنسی هستید. شما باهاشون هرجایی میرید، صحبت می کنید، لبخند میزنید و قش قش میخندید ما باز هم کسی متوجه نمیشه شما ارتودنسی کردید.

هیچ محدودیتی ایجاد نمی کنن

حقیقتاً، ارتودنسی نامرئی با الاینرها شفاف یه جورایی ارتودنسی راحت و بی‌دردسر هست. برعکس ارتودنسی ثابت که واقعاً سخته و محدودیت آوره، در واقع براکت‌ها و سیم‌ها میتونه واقعاً زحمتی باشه برای استفاده کننده . اما با ارتودنسی نامرئی، میتونی هر وقت دلت بخواد پلاک‌ها رو بیرون بیاری.

مثلاً برای خوردن، برای زمانی که میخوای دندون‌ها رو تمیز کنی یا از نخ دندون استفاده کنی یا مثلا زمانی که قصد رفتن به یه جشن رو دارید و یا حتی وقت صحبت کردن، میتونی پلاک‌هارو موقتاً کنار بذاری. و بعد از اینکه کارت تموم شد، دوباره اون ها رو بذاری. آیا با ارتودنسی ثابت میتونی این‌کارها رو بکنی؟ واقعاً نه! پس میتونی بگی ارتودنسی نامرئی یه راه راحت و بی‌دردسر برای تراز کردن دندون‌هاته.

ارتودنسی شفاف برای هر شخصی کاملا اختصاصیه

پلاک های ارتودنسی نامرئی من با پلاک شما، منیژه، شهاب، علی اکبر، صدیقه خانم، آقا ماشالا فرق داره. یعنی پلاک هیچ کسی با پلاک شخص دیگه یکی نیست چون هر کسی مشکل خاصی داره و بنابراین پلاک هایی هم که براش ساخته میشه فقط مخصوص خودشه. من نمی تونم پلاک صدیقه خانم رو استفاده کنم و ایشون هم نمی تونن مال من رو استفاده کنن.

مدت زمان ارتودنسی رو کاهش میدن

ارتودنسی ثابت ممکنه بیش از 1 تا 1.5 سال طول بکشه و برخی اوقات حتی به 3 سال هم میکشه. اما طول درمان یا مدت زمان ارتودنسی  نامرئی دندان خیلی کمتر از این حرفاس. به طور میانگین 6 تا 1 سال طول میکشه که با این روش دندان ها مرتب بشن. اگر شدت نامرتبی کم باشه ممکنه توی 4 ماه نتایج حاصل بشه و دندون ها مرتب بشن.

اینفوگرافی مدت زمان ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

نیاز به مراجعات کمتری دارند

یکی از بزرگترین مزایای ارتودنسی نامرئی اینه که نیاز به جلسات ویزیت و معاینه کمتری دارن. شاید به خاطر ارتودنسی ثابت معمولی شما مجبور باشید که هر ماه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید اما زمانی که با الاینرها تحت درمان هستید مراجعاتتون خیلی کم میشه و  ممکنه به 2 ماه یکبار برسه. این هم در وقتتون صرفه جویی می کنه هم در پول شما.

باعث میشن میان وعده کمتری بخورید

این البته بر حسب تجربه س تا یک حقیقت علمی. بیشتر افرادی که ارتودنسی نامریی انجام دادن، میگن کمتر میان‌وعده و هله هوله میخورن. دلیلشم اینه که مجبورن هرچیزی که میخورن، بعدش حتما مسواک بزنن. و هرچی بیشتر بخوری یعنی باید بیشتر مسواک بزنی و وقت برای اینکار بذاری. چون خسته کننده میشه بنابراین افراد ترجیح میدن کمتر بخورن.

به کاهش وزن کمک می کنن

کمپانی اسمایل دایرکت کلاب (smile direct club) که یکی از معتبرترین شرکت ها در زمینه ارتودنسی نامرئی با الاینرها هست میگه ما یک نظرسنجی داشتیم و مطابق داده هایی که به دست اومده، متوجه شدیم 15 درصد از افراد گفتن در طول درمان وزنشون کمتر شده. دلیلش رو فکر می کنم در بخش قبل توضیح دادم یکم.

بهداشت دهان و دندان رو به شدت افزایش می دن

اسمایل دایرکت کلاب یه جایی هم میگه که بیشتر از نصف مشتریاش گفتن که در طول دوره درمان بیشتر مسواک میزنن، نخ دندان حتما می‌کشن و تغذیه خوبی دارن. همینا باعث شده سطح سلامت دهان و دندانشون هم بیشتر بشه.

به ترک سیگار کمک می کنن

هم توی ایران و هم در خارج از کشور، شماری از مراجعان میگن که در طول درمان با الاینرها سیگار رو ترک کردن یا مصرفش رو کاهش دادن. یکی از دلایل اینه که چون اونا در ظرف مدت چند ماه طرح لبخندشون بهتر میشه و دارن مسیر درمان رو به چشم میبینن دیگه دوست ندارن با عواملی مثل سیگار کشیدن اون رو به خطر بندازن.

کمک می کنن عادت جویدن ناخن رو ترک کنید

افرادی که به هر دلیل ناخون میجون دیگه زمانی که الاینر دارن اینکار رو انجام نمیدن و به مرور زمان این عادت رو ترک می کنن. دلیلش اینه که افراد میترسن الاینر ارتودنسی نامرئی شون خراب شه و هزینه ای که کردن چند برابر بشه.

درمان بلیچینگ دندان رو براتون کم هزینه می کنن!

تصویر مردی که ارتودنسی نامرئی انجام داده
بلیچینگ برای افرادی که ارتودنسی شفاف دارن کم هزینه تر و راحت تر هست

بلیچینگ دندان یعنی سفید کردن دندان ها با کمک مواد شیمیایی بی خطر. با کمک بلیچینگ میشه در یک جلسه دندان ها رو به خوبی سفید کرد. بلیچینگ در اصل باید در مطب انجام بشه اما در خانه هم انجام میشه. بلیچینگ در خانه این شکلی هست که بهتون قالب دندان میدن و شما باید مواد سفید کننده که دندانپزشک بهتون میده رو بریزید توی قالب ها و بذارید روی دندان ها.

یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی اینه که شما دیگه لازم نیست هزینه اضافی برای قالب ها پرداخت کنید. شما ژل رو از دندانپزشک میگیرید و توی الاینرهای خودتون میریزید و با همونا دندونا رو تمیز و سفید کنید.

برای خانم های باردار یک گزینه درمانی عالی محسوب میشن

به خانم های باردار توصیه میشه که درمان های دندانپزشکی غیر ضروری رو به تعویق بندازن و مثلا صبر کنن تا بعد از زایمان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنن. مخصوصا اگر خانم های باردار بخوان ارتودنسی ثابت انجام میدن متخصصا معمولا قبول نمی کنن چون محدودیت و ناراحتی برای خانم های حامله ایجاد میشه. اما یکی دیگه از مزایای ارتودنسی نامریی با پلاک های شفاف اینه که برای خانم های حامله هم مناسب هستن و هیچ محدودیت یا عوارضی ایجاد نمی کنن.

معایب ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف چیست؟

با وجود اینکه ارتودنسی شفاف مزایای زیادی داره اما یکی دو تا معایب هم داره که بد نیست با اون ها هم آشنا بشید. اینایی که در ادامه لیست می کنیم هر چند که مهمترین معایب ارتودنسی نامرئی هستن اما با این وجود، در مقابل مزایایی که قرار نصیب ما کنن هیچ هستن:

اینفوگرافی معایب ارتودنسی نامرئی
 • هزینه درمان با اون ها داره زیاد میشه
 • فقط نامرتبی های جزئی تا متوسط رو درمان می کنن
 • اگر پلاک ها به درستی مراقبت نشن ممکن بشکنن یا از شکل بیوفتن
 • در صورت شکسته شدن باید برای ساخته شدن هر پلاک مجدد هزینه کنید
 • برای کودکان چندان مناسب نیستن

هزینه ارتودنسی شفاف چقدر است؟

بسته به موارد زیر هزینه ارتودنسی نامرئی میتونه متفاوت باشه:

 • مشکل شما و شدتش
 • سن و سالتون
 • تعداد الاینرها
 • متخصصی که پیشش رفتید
 • لابراتواری متخصص باهاش همکاری می کنه
 • اینکه آیا متخصص خودش تجهیزات ارتودنسی نامریی داره یا نه
 • شهری که در اون ساکن هستید
 • مدت زمان درمان شما
 • و …

شما تا توسط یه متخصص ویزیت نشید و طرح درمان براتون مشخص نشه سخت بشه گفت که هزینه ارتودنسی تون چقدر میشه. اما ما می تونیم بگیم که این هزینه ممکنه از 10 میلیون تومان به ازای هر فک شروع بشه و هرچه نوع مشکل یا مدت زمان درمان بیشتر بشه و همچنین کیفیت الاینرها بیشتر باشه، هزینه ها روند افزایشی پیدا می کنه.

باید ها و نبایدهای مراقبت از ارتودنسی شفاف

بعد از اینکه شما مراحل ارتودنسی نامرئی رو پشت سر گذاشتید حتما باید یاد بگیرید چطوری از اون مراقبت کنید. چیزی که در این بخش توضیح دادیم بایدها و نبایدهای مراقبت از الاینرهای شفاف هست.

بایدها:

 • پلاک ها رو تنها در جاهای خنک قرار بدیم و اون ها رو در معرض آفتاب، اتومبیل هایی که اتاق داغ دارند و هرجایی که دما بالا است قرار ندیم
 • مطابق با آموزش ها و توصیه های متخصص ارتودنسی ازشون استفاده کنیم
 • پلاک ها رو دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی قرار بدیم
 • برای حفظ سلامت دندان ها و لثه هامون به طور منظم معاینات دندانپزشکی، جرمگیری و بلیچینگ دندان انجام بدیم.
 • همیشه قبل از اینکه دوباره پلاک ها رو بذاریم اون ها رو تمیز کنیم
 • بعد از هر بار برداشتن الاینرها مسواک بزنیم
 • حتما و حتما پلاک های ارتودنسی نامرئی خودمون رو بذاریم توی جعبه یا کیس خودش
 • دمای آبی که الاینرها رو توش تمیز می کنیم نباید خیلی بالا یا پایین باشه.

نبایدها:

 • از اجسام نوک تیز برای برداشتن الاینرها استفاده نکنیم.
 • به هیچ عنوان پلاک ها رو توی دستمال کاغذی یا پارچه های متفرقه نپیچیم
 • زمانی که پلاک های ارتودنسی در دهان ما هستن چیزی نخوریم یا ننوشیم (بجز آب شفاف و تمیز)
 • الاینرها رو گاز نگیریم!
 • چند هفته قبل از اینکه درمان با ارتودنسی نامرئی به اتمام برسه درخواست ساخت نگهدارنده های ارتودنسی خودتون رو به متخصص بدین.

چطوری الاینرها رو تمیز کنیم؟ آیا اصلا نیازی به تمیز شدن دارن؟

یه نکته مهم که باید بعد از دریافت پلاک ارتودنسی نامرئی بهش توجه کنیم نحوه تمیز  کردن و مراقبت از اون ها است. اگر به موقع و درست و حسابی پلاک ها تمیز نش ممکنه بوی بد دهان، پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مشکلات ایجاد بشه. خوشبختانه روش های سااده ای برای تمیز کردن این پلاک ها وجود داره. ما در ادامه 4 روش یا طرز شستن پلاک ارتودنسی و 5 روش غلط دیگه رو بررسی کردیم که بهتره حتما اون ها رو بخونید.

روش های تمیز کردن و شستن پلاک ارتودنسی شفاف

عکس ارتودنسی نامرئی (الاینرها) به همراه کیسشان و یک لیوان محلول شوینده + قرص روی روشویی
اینجا الاینرها رو میبینید که یه لیوان محلول شوینده هم کنارشه. محلول رو از آب و قرصی که کنار لیوان هست درست می کنن.
1. قرص تمیز کننده مخصوص

یه سری قرص های تمیز کننده یا شوینده هست که مخصوص الاینرهای شفافه. شما می تونید اون ها رو از داروخانه ها یا از مطب متخصص خودتون بگیرید. دستورالعملش یا توی بسته بندی هست و یا اینکه متخصص بهتون یاد میده چطوری ازشون استفاده کنید.

روش کار ساده س، کافیه یه دونه از قرص ها رو بندازید داخل یک لیوان آب گرم و 2 تا 3 صبر کنید. بعدش پلاک ها رو بذارید داخل آب تا کاملا تمیز بشن. بعد از تمیز کردنشون دوباره استفاده کنید.

2. آب و صابون

یه مقدار صابون (خودش یا کفش) رو داخل یک لیوان آب ولرم (داغ نباشه ها!) بریزید و یه کاری کنید قشنگ کف کنه. پلاک های ارتودنسی نامرئی خودتون رو بذارید داخل لیوان و اجازه بدید که 20 تا 30 دقیقه همون توو بمونن. بعد از تمیز کردنشون دوباره اون ها رو بذارید روی دندان ها.

3. سرکه و آب

سرکه هم یه تمیز کننده خوبه. برای اینکه پلاک ها رو با کمک سرکه تمیز کنیم می تونیم یک واحد سرکه رو با 3 واحد آب مخلوط کنیم. آبش نباید داغ باشه ها، بهتره خنک باشه. داخل محلولی که درست کردیم الاینرها رو به مدت 20 دقیقه قرار میدیم. بعد از اینکه الاینرها رو خارج کردیم شستشو میدیم و دوباره استفاده می کنیم.

4. جوش شیرین و آب

یه روش دم دست دیگه هم هست. ما می تونیم از جوش شیرین برای تمیز کردن پلاک های ارتودنسی نامرئی استفاده کنیم. روش کار اینه که یک قاشق غذاخوری جوش شیرین رو توی نصف لیوان آب حل کنیم. همش بزنیم و به مدت 60 دقیقه پلاک ها رو داخل محلول بندازیم. بعد از این 1 ساعت الاینرها رو خارج می کنیم و قبل از اینکه دوباره استفاده کنیم اون ها رو با آب تمیز شستشو بدیم. البته تا روش های دیگه هست توصیه می کنم از این بخش گذر کنید.

پلاک های ارتودنسی شفاف خودتون رو با این مواد تمیز نکنید!!!!

اینفوگرافی نبایدهای تمیز کردن الاینرها با برخی روش های خطرناک
1. دهان شویه

حرفی توش نیست که دهانشویه ها واقعا برای سلامت دهان و دندان ما عالی هستن اما برای الاینرهای شفاف اصلا مناسب نیستن. توی دهانشویه ها موادی هست که خاصیت سایندگی دارن. شاید یکی دوبار تمیز کردن پلاک های ارتودنسی نامرئی با دهانشویه آسیبی بهشون نزنه اما به مرور زمان اون ها رو نرم می کنه، روشون خط و لکه می ندازه و کلا کیفیت پلاک ها رو کاهش میدن.

2. خمیر دندان

خمیر دندان ها برای دندان ها خوبن اما بازم مشابهِ دهانشویه ها، خمیردندان ها هم مواد ساینده دارن. شما می تونید با مسواک اینکار رو انجام بدید ولی به شرطی که هیچ خمیر دندانی استفاده نشه این وسط.

3. ماشین ظرفشویی

ببینید الاینرها پلاستیکی هستن دیگه! و چیزای پلاستیکی نباید حرارت بهشون داده شه. چون ذوب میشن یا از شکل میوفتن. چون ماشین ظرفشویی آب گرم استفاده میکنه در نتیجه پلاک های ارتودنسی نامرئی شما رو خراب می کنه. بنابراین نه تنها ماشین ظرفشویی برای شستشوی پلاک ها مضر هست بلکه اصولا اون ها رو حتی با آب گرم و داغ خالی هم شستشو ندید.

4. کلی چیزای دیگه!

پودرها و شوینده های سفید کننده مثل وایتکس و …، الکل و سایر مواد شیمیایی ساینده می تونن به طور دائمی الاینرهای شفاف شما رو خراب کنن و کلی هزینه روی دست شما بذرن. به جز چیزایی که در بخش قبل ذکر شدن لطفا پلاک ارتودنسی نامریی خودتون رو به هیچ عنوان با هیچ چیز دیگه تمیز نکنید. با پیروی از این نکات می تونید بدون نیاز به تعویض یا درخواست مجدد الاینر بدون دغدغه مدت زمان ارتودنسی نامرئی خودتون رو به اتمام برسونید.

2. ارتودنسی سرامیکی

یکی دیگه از انواع ارتودنسی نامرئی، استفاده از براکت های سرامیکی و شفاف هست. در این روش درمان، به جای اینکه از براکت های فلزی و مرئی استفاده بشه از براکت هایی که کاملا شفاف هستن استفاده میشه. حتی سیم در ارتودنسی نامرئی میتونه سفید یا بیرنگ باشه. این روش به هیچ عنوان به اندازه الاینرهای شفاف توصیه نمیشه چون هم برای متخصص و هم برای مراجع دردسرهای خاص خودش رو داره. ما یه پس داریم که خیلی ساده ارتودنسی با براکت های سرامیکی رو توش توضیح دادیم . اگه دلتون خواست می تونید لینک ارتودنسی سرامیکی رو باز کنید و درباره این روش چیزای بیشتری بدونید.

عکس تام کروز با ارتودنسی نامرئی سرامیکی و الاینرهای شفاف
تام کروز هم یه زمانی هم ارتودنسی نامرئی با الاینر انجام داده. (سمت راست با الاینر، و سمت چپ با ارتودنسی نامرئی سرامیکی )

3. ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال هم همون ارتودنسی ثابت معمولی است اما تفاوت های چشمگیری با روش معمولی داره. مثلا بزرگترین تفاوت ارتودنسی نامرئی لینگوال با معمولی اینه که در روش معمولی براکت ها به جلوی دندان ها وصل میشن اما در لینگوال همه چیز به پشت دندان ها وصل میشه.

ما در این مقاله (0 تا 100 ارتودنسی لینگوال) مفصلا همه چی رو درباره این روش ارتودنسی توضیح دادیم. مثلا گفتیم که در ایران چطوری انجام داده میشه و تجربه واقعی یکی از افرادی که این روش رو انجام داده براتون نوشتیم. اگر دوست دارید درباره این روش بیشتر بدونید یه سری به اون مقاله بزنید.

این پست چقدر تونست بهت کمک کنه؟

امتیاز از راست به چپ بیشتر میشه!

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تا حالا کسی نظر نداده تو اولین نفر باش

ما متاسفیم که این پست براتون مفید نبوده

لطفا بهمون کمک کنید این پست رو بهتر کنیم

میشه لطفا بگید چطور میتونیم پست رو بهتر کنیم؟

26 پاسخ به "ارتودنسی نامرئی چیست؟ (معرفی ۴ انواع ارتودنسی نامرئی با عکس و فیلم)"

آ، آلاله هستم
13 تیر 1401
ببخشید من منظورتون رو از ارتودنسی لینگوال هنوز نمیدونم میشه توضیح بدید بیشتر
  دکتر دندان
  22 تیر 1401
  درود بر شما آلاله ارتودنسی لینگوال همونطور که توضیح هم دادیم، یه روش مرتب کردن دندان هاست که شبیه روش معمولی هست. اینجا ما سیم و براکت رو به پشت دندان ها و نزدیک به زبان متصل می کنیم چیز پیچیده ای نداره. ما توی یه مقاله مفصل درباره ش نوشتیم میتونیم برید به صفحه اون مقاله. پاینده باشید گرامی🌹
مهشید ز
3 تیر 1401
سلام من ۵ ماه دیگه به امید خدا عروسیمه و قراره کلی بزنامه ریزی کنم براش. بین دو دندان جلوم توی فک بالامم فاصله ضایعی هست که اذیتم میکنه. میخوام توی این ۵ ماه یکاری کنم که دندونامبه هم برسن. آیا ارتودنسی نامرئی تا ۵ ماه دیگه میتونه این فاصله رو ببنده برام؟ لطفا هزینه هم بگید ببینم چقدره و شرایط پرداخت اقساطی برای ارتودنسی نامرئی چه شکلیه؟
  دکتر دندان
  4 تیر 1401
  سلام کاربر گرامی بهتون تبریک می گیم و امیدواریم مراسم خوبی در پیش داشته باشید و زندگی سرشار از خوشبختی در انتظار داشته باشید. برای بستن فاصله بین دندان ها میتونید ارتودنسی نامرئی انجام بدید و بله اگر با کمک الاینرها یا همون پلاک متحرک درمان انجام بدید احتمالا در عرض 4 تا 6 ماه فاصله بسته بشه. البته فواصل زیاد نیازمند مدت زمان طولانی تری هستند.پ اقساطی هم انجام میشه. معمولا 30 درصد از کل هزینه درمان شما در ابتدای درمان و ماباقی به صورت اقساطی در تا انتهای درمان قابل پرداخت هست. هزینه رو هم باید از متخصصی که نزد ایشون درمان رو شروع می کنید بپرسید پاینده باشید گرامی🌹
سپنتا
30 خرداد 1401
مرررررررررررررررررررسی مرسی مرسی آقا دکتر ممنونم از شما. من مطالب ارتودنسی شما رو خوندم همشو ینی همشوو یه روزه خوندم خیلی خوب بود. من تازه رفتم پیش متخصص و تا دندونام مرتب شن حتما بازم میام مقالات شما رو میخونم. مرسی دکتر
  دکتر دندان
  2 تیر 1401
  سلام سپنتای گرامی خوشحال هستیم که محتوا تونسته به شما کمک کنه. مقالات بخش ارتودنسی به زودی بیشتر هم میشه باز هم سر بزنید. پاینده باشید گرامی🌹
نورگرام
30 خرداد 1401
مطلب بسیار مفید و جالبی هست سپاس
مائده پرچمی
20 خرداد 1401
سلام ممنون بابت پست بسیار کامل و روانتون، من چند ماهی هست که ارتودنسی نامرئی شروع کردم بسیار راضی ام و کم کم دارم نتایج را با چشم میبینم. سنم زیاد بالا نیست ولی بهترین گزینه برای من همین پلاک ها هستند چون هم شاغلم و هم زیاد در جمع هستم.متاسفانه بعضی از مردم نمیدونم چرا ولی ارتودنسی فلزی زا مسخره میکنن اون هم در سن و سال من. من راضیم و پیشنهاد میکنم به افرادی که مثل من هستن. حتی اگر پلاک نبود من سایر انواع ارتودنسی نامرئی رو توصیه میکنم مخصوصا برای بزرگترها
  دکتر دندان
  21 خرداد 1401
  سلام خانم پرچمی گرامی بسیار عالی. ممنونیم از شما که تجربه خودتون رو در خصوص درمان با ارتودنسی نامرئی با ما و کاربران سایت دکتر دندان در میون گذاشتید. در خصوص دیدگاه مردم نسبت به ارتودنسی ثابت مرسوم، بله تا حدودی حق با شماست و هنوز برخی از افراد به دلیل ترس از قضاوت شدن تمایلی به انجامش ندارن. اما خوشبختانه مردم روز به روز دارن بیشتر با مفهوم ارتودنسی و لزوم اون آشنا می شن. به همین جهت درک عمومی از ارتودنسی فلزی به قول شما در حال افزایش هست. اما همونطور که در این صفحه هم خوندید، ارتودنسی نامرئی با الاینرها هم جایگزین خوبی برای ارتودنسی فلزی هست. پاینده باشید گرامی🌹
درباره سرامیکی
19 خرداد 1401
سلام وقت بخیر درباره ارتودنسی نامرئی سرامیکی لطف می کنید بیشتر توضیح بدید؟ این براکت هایی که میگید واقعا سرامیک هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ممنون میشم زود پاسخ بدید
  دکتر دندان
  21 خرداد 1401
  سلام دوست عزیز ما یک مقاله در این خصوص براتون آماده کردیم. اونجا همه چیز درباره مرتب کردن دندان با این روش رو مفصلا توضیح دادیم. برای دسترسی به این صفحه لطفا روی "ارتودنسی سرامیکی" کلیک کنید. پاینده باشید گرامی🌹
عالی ممنون
31 اردیبهشت 1401
عالی ممنون
شایان رضوانی
30 اردیبهشت 1401
پس اینهایی که تبلیغ میکنن میگن اینویزیلاین دارن دروغ میگن چون شما میگید در ایران یا در لابراتوار ساخته میشن قالب ها یا در مطب دندانپزشک. در حالی که اینویزیلاین در خارج هست و اصلا در ایران وجود ندارد. هر چی هم هست کپی برداری از اون هستش. تا آنجایی که من تحقیق کردم اصلش در آمریکا هست که به میگن ارتودنسی از راه دور. کاش این ها را هم میگفتین که مردم گول نخورند
  دکتر دندان
  31 اردیبهشت 1401
  سلام شایان گرامی در اصل تبلیغ نیست. منظورشون همین الاینرهای شفاف هست. منتهی چون اولین اولین بار اینویزیلاین تبلیغ شده و روی کار اومده انگار اسم اینویزیلاین افتاده روی تمام الاینرها. خود اینویزیلاین الان یکی از چندین برند مشهور الاینرهای شفاف هست. در ایران اسم خاصی ندارن و فقط بهش میگن نامرئی. در ضمن شاید قبلا کیفیت نداشتن در ایران. اما الان کیفیت قابل قبولی دارن پاینده باشید گرامی🌹
محدثه دباغ
29 اردیبهشت 1401
سلام خسته نباشید آقای دکتر مدت زمان ارتودنسی نامرئی چقدر است دقیقا، بیشتر از ۶ ماه میشه؟؟؟؟
  دکتر دندان
  30 اردیبهشت 1401
  سلام کاربر گرامی سلامت باشید ممنون. همانطور که در داخل مقاله اشاره شده مدت زمان ارتودنسی نامرئی میتونه از 4 ماه شروع بشه و تا 1 و حتی 1.5 سالم طول بکشه. بستگی به نوع نامرتبی و شدتش داره. ممکن است در صورت داشتن ناهنجاری جزئی زیر 6 ماه اصلاح بشه. پاینده باشید گرامی🌹
آزاده
28 اردیبهشت 1401
سلام من از قبل ارتودنسی نامرئی انجام داده بودم البته اون موقع بیشتر میگفتن ارتودنسی متحرک الان نمیدونم چرا شده نامرئی. حدودا 4 سال پیش دندونام مرتب شد با این روش. اون موقه من اصفهان بودم و اینویزیلاین ها رو از تهران برام سفارش دادن که و کیفیت خوبی نداشتن برای همین طول دوره ارتودنسیم بیشتر شد. به خاطر اینکه دندانپزشک عمومی برای من ارتودنسی انجام داد و متاسفانه اصولی نبود دوباره دندان های کمی در جلو کج شد. الان تهران هستم و میگن کیفیت ارتودنسی نامرئی در تهران بهتره چون هم متخصصاش بهترن و هم اینکه کیفیت قالب هایی که الان درست می کنن خوبه. به نظر شما الان من ارتودنسی نامرئی انجام بدم یا وایسم و اینبار ارتودنسی ثابت کنم؟؟ عجله ای هم ندارم ینی برام مهم نیست اینبار مدت زمانش زیادم بشه....
  دکتر دندان
  30 اردیبهشت 1401
  سلام کاربر گرامی بله به این روش ارتودنسی هم نامرئی گفته میشه و هم متحرک. اما بیشتر به نام نامرئی میشناسند. در حال حاظر هم لابراتوارها دارن خوب الاینرها رو تولید می کنند و هم اینکه بعضی از متخصصان تمام پروسه ساخت و تحویل الاینر رو در مطب انجام میدن. اگر شدت ناهنجاری و نامرتبی جزئی هست ارتودنسی نامرئی رو امتحان کنید بهتره اما لطفا حتما از نزدیک با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. پاینده باشید گرامی🌹
نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.