لیست هزینه مصنوعی در سال ۱۴۰۲ (از ارزان ترین قیمت)

28 شهریور 1402

برای عزیزانی که یک یا چند دندان (یا تمام دندان های) خود را از دست داده اند، دندان مصنوعی یکی از رایجترین روش های جایگزینی است. زیرا به نسبت روش های جایگزین دیگر، هزینه دندان مصنوعی بسیار کمتر است و تقریبا برای همه قابل پرداخت است. در این صفحه لیست قیمت دندان مصنوعی در سال ۱۴۰۲ درج شده و برای داشتن دید روشن تر و بهتر از پروتز دندان مصنوعی، ویدئوها و تصاویری نیز قرار داده ایم. سعی کنید تمام ویدئوها را تماشا کنید و نظرات خود را در خصوص نرخ، تعرفه یا قیمت پروتز دندان مصنوعی در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

جدول کلی قیمت دندان مصنوعی در سال ۱۴۰۲

به طور کلی و در یک نگاه می توانید لیست قیمت دندان مصنوعی در سال 1402 را در قالب این جدول ببینید. برای جزئیات بیشتر ادامه مقاله را نیز مطالعه بفرمایید.

نوع پروتزتعرفه عمومیتعرفه متخصص
هزینه دندان مصنوعی کامل فک بالااز ۶ میلیوناز ۸ میلیون
پروتز کامل فک پائيناز ۶ میلیوناز ۸ میلیون
قیمت پارسيل آکريلیکی فک بالا بيش از ۳ دنداناز ۲ میلیوناز ۳ میلیون
نرخ فليپر تا ۳ دندان از ۲ میلیوناز ۳ میلیون
پروتز پارسيل کروم کبالت فک بالااز ۵ میلیوناز ۷ میلیون
تعمير پروتز کامل شکسته  فک پاييناز ۸۰۰ هزارتوماناز ۱ م تومان
تعمير پروتز پارسيل شکسته  فک بالااز ۶۰۰ هزارتوماناز ۸۰۰ هزارتومان
ريلاين پروتز فک بالااز ۸۰۰ هزارتوماناز ۹۰۰ هزارتومان
جدول لیست قیمت دندان مصنوعی در سال ۱۴۰۲

با انواع دندان مصنوعی آشنا شوید

بیایید داستان را ساده تر کنیم. ما انواع دندان مصنوعی را در دو دسته مجزا قرار می دهیم. آن ها یا متحرک هستند یا ثابت. هر کدام از این دو دسته نیز خودشان ممکن است چند زیر شاخه داشته باشند. دسته اصلی و زیرشاخه های آن ها به این شکل هستند:

 • پروتزمتحرک
  • کامل (دست دندان)
  • پارسیل یا تکه ای
   • ژله ای
   • کروم و کبالت (بیس فلزی)
 • پروتز ثابت
  • اوردنچر (بر پایه ایمپلنت)
  • بریج دندان

در ادامه ابتدا متحرک ها را بررسی می کنیم سپس درباره آن هایی که ثابت‌اند مطالبی ارائه می دهیم. ما ضمن بررسی هر کدام از این دو، قیمت و هزینه دندان مصنوعی های موجود در هر دسته را با هم مقایسه می کنیم.

👋 برای انجام درمان دندانپزشکی در تهران فرم زیر را پر کنید

دریافت نوبت از سایت دکتر دندان

دندان مصنوعی متحرک

بیشتر پروتزهای دندان مصنوعی به صورت متحرک هستند. به عبارت دیگر، معمولاً شاهد آن هستیم بیشتر افرادی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند، از این نوع پروتزها استفاده می‌کنند. دلیل این امر، هزینه کمتر پروتز دندان متحرک نسبت به دندان مصنوعی ثابت است.

در واقع پروتزهای متحرک، قابلیت جابجایی دارند و به جایگاه ثابتی متصل نمی‌شوند بنابراین به راحتی قابل حرکت هستند. به عبارت دیگر، شما می‌توانید پروتز را در هر زمان که می‌خواهید بردارید و مجدداً آن را روی قوس فکی قرار دهید. شما می‌توانید آن را در شب قبل از خواب از دهان خارج کنید و در صبح، بعد از بیدار شدن، دوباره از آن استفاده کنید.

انواع دندان مصنوعی متحرک این ها هستند

خود دندان مصنوعی متحرک به 2 دسته تقسیم می‌شود:

 • دندان مصنوعی متحرکِ کامل
 • دندان مصنوعی متحرکِ تکه ای (یا پارسیل)

درباره هر دو نوع در ادامه توضیحات بیشتری نوشته‌ایم. (حتما به تصاویر درج شده در ادامه با دقت نگاه کنید)

دندان مصنوعی متحرکِ کامل

اگر شما شخصی هستید که بیشتر (یا تمام) دندان های خود را از دست داده اید دندان مصنوعی کامل متحرک برای شما گزینه ایده‌آلی می‌باشد. به این پروتزها اصطلاحاً (دست دندان) هم گفته می شود. این ها می توانند جایگزین تمام دندان های از دست رفته در هر فک شوند.

عکس بخش های مختلف دندان مصنوعی کامل یا دست دندان
تصویر یک دست دندان مصنوعی کاملِ متحرک | مطابق جدول ابتدای صفحه هزینه و قیمت دندان مصنوعی متحرک می تواند به ازای هر فک بیش از ۴ میلیون باشد.

دندان مصنوعی تکه ای

اگر تعداد کمی از دندان های خود را از دست داده باشید باز هم راه حل ارزان قیمت تری از ایمپلنت ها و بریج ها پیش رویتان قرار دارد. این راه حل پروتز متحرک پارسیل است. پارسیل به معنای جزئی و تکه ای است. قیمت دندان مصنوعی تکه ای متحرک مقداری کمتر از هزینه دندان مصنوعی کامل است.

عکس شماتیک انواع دندان مصنوعی تکه ای

پروتزهایی متحرک پارسیل چند مدل هستند که شناخته شده ترین آن ها عبارتند از:

دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی ژله ای این روزها بسیار پرطرفدار شده. در ساختار آن هیچ فلزی وجود ندارد و کاملا انعطاف پذیر است. ممکن است آن را با نام دندان مصنوعی فلکسی یا فلکسیبل هم بشناسید و قطعا از این به بعد بیشتر درباره آن می شنوید زیرا قیمت آن نسبت به هزینه دندان مصنوعی کامل و کروم کبالت کمتر است.

عکس دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی ژله ای واقعا یک گزینه خوب برای افرادیست که سن و سال کمتری دارند. اصلا به این پروتزها دندان مصنوعی برای جوانان گفته می شود. لیست هزینه دندان مصنوعی ژله ای درجدول ابتدایی مقاله درج شده و به طور کلی هزینه این پروتز به این عوامل بستگی دارد:

 • تعداد دندان ها
 • جنس پایه (بخش منعطف)
 • دستمزد دندانپزشک
 • هزینه لابراتوار

👋 ممکنه این نوشته به درد شما بخوره: سیر تا پیاز دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی پایه فلزی (کرو و کبالت)

دندان مصنوعی پایه فلزی متشکل از پایه آکریلیکی و فلز است. در این پروتزها، دندان ها با کمک گیره های فلزی به دندان ها ما متصل می شوند. به آن ها دندان مصنوعی کروم و کبالت نیز می گویند.

هزینه دندان مصنوعی پایه فلزی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • تعداد دندان ها
 • جنس پایه غیرفلزی
 • جنس بخش فلزی
 • دستمزد دندانپزشک
 • هزینه لابراتوار
عکس دندان مصنوعی پارسیل با گیره فلزی

پروتز دندان مصنوعی ثابت

مجددا اگر تمام دندان ها از دست رفته باشد و بخواهید آن ها را جایگزین کنید یک گزینه روی میز برای شما پروتز کامل است. ولی اگر مایل نیستند که پروتزهایتان متحرک باشند و دوست دارید کاملا ثابت باشند، می توانید پروتز دندان ثابت بگذارید. این پروتزها به طور مشابه دو دسته هستند یا کامل هستند یا تکه ای.

دندان مصنوعی ثابت از نوع اوردنچر

اوردنچر یا پروتز دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت، نسل جدیدی از پروتزهای دندان است. این پروتزها ترکیبی از ایمپلنت دندان + دندان مصنوعی هستند. اصطلاحا به آن ها اوردنچر نیز گفته می شود. آن ها می  توانند جایگزین تمام دندن های از دست رفته یک یا هر دو فک شوند.

روند کار به این صورت است که در مجموع به تعداد 4 تا 6 ایمپلنت در دو فک بالا و پایین کاشته می شود و بعد از بهبودی کامل، اوردنچر یا پروتز دندان مصنوعی را روی ایمپلنت ها سوار می کنند. هزینه دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت هرچند بسیار زیاد است اما روش خوبی برای جایگزین کردن تمام دندان های از دست رفته است.

قیمت دندان مصنوعی ثابت اوردنچر به چه عواملی بستگی دارد؟

عکس دندان مصنوعی ثابت متکی بر ایمپلنت

هزینه دندان مصنوعی ثابت به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از مهمترین فاکتورهایی که تاثیر قابل توجهی بر قیمت دندان مصنوعی ثابت اوردنچر دارند عبارتند از:

 • کشیدن دندان یا دندان ها
 • نیاز به پیوند استخوان دندان
 • نیاز به عمل لیفت سینوس
 • تعداد ایمپلنت ها
 • جنس و برند ایمپلنت ها
 • نحوه جراحی کاشت ایمپلنت
 • نوع و جنس پروتز
 • دستمزد جراح
 • موقعیت جغرافیایی
 • پوشش بیمه
 • و….

دندان مصنوعی ثابت از نوع بریج

بریج ها نوعی پروتز دندانی ثابت هستند و زمانی استفاده می شوند که 1 یا نهایتا چند دندان مجاور از دست رفته باشد. آن ها البته نصبتا تهاجمی هستند و هزینه بیشتری از دندان مصنوعی دارند. توضیح بیشتر بریج دندان در این صفحه بیشتر از این جایز نیست زیرا بحث آن ها بسیار گسترده است و باید در مقاله ای دیگر بررسی شود.

تصویر یک عدد بریج دندان سنتی

فقط همین را بدانید که هزینه بریج دندان در سال 1402 دست کم از 2 میلیون تومان شروع می شود و  بسته به انواع مختلف آن ممکن است هزینه آن ها به بیش از 15 میلیون تومان نیز برسد. البته تعرفه برخی از این بریج ها بسیار بیشتر از هزینه و قیمت دندان مصنوعی است.

👋 ممکنه این نوشته به درد شما بخوره: همه چیز درباره بریج دندان

هزینه دندان مصنوعی تامین اجتماعی دقیقا چقدر است؟

کاربران زیادی درباره قیمت دندان مصنوعی تامین اجتماعی سوالاتی مطرح کرده بودند به همین جهت مقدار کمک هزینه پروتزهای دندانی که تامین اجتماعی برای افراد تحت پوشش این سازمان در نظر گرفته را در قالب جدول زیر درج کردیم.

نوع پروتزقیمت به ریال
یک دست دندان کامل (دو فک)۲۰.۰۰۰.۰۰۰
نیم دست دندان کامل (یک فک)۱۰.۰۰۰.۰۰۰
پارسیل چند دندانی 3 دندان و بیشتر (هر دندان)۸۰۰.۰۰۰
جدول هزینه دندان مصنوعی تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲

تامین اجتماعی هزینه پروتز دندان چه کسانی را پرداخت می کند؟

تامین اجتماعی هزینه های پروتزهای دندانی را برای افرادی زیر در نظر گرفته است:

 • بیمه‌شدگان اجباری و افراد تحت تکفل
 • بیمه‌شدگان اختیاری و افراد تحت تکفل
 • بیمه‌شدگان توافقی و افراد تحت تکفل
 • مقرری بگیران بیمه بیکاری و افراد تحت تکفل
 • مستمری‌بگیران و افراد تحت تکفلشان که مشمول ماده 89 قانون تامین اجتماعی هستند.

نحوه دریافت هزینه دندان مصنوعی از بیمه تامین اجتماعی به چه شکل است؟

در ویدئوی زیر که توسط سازمان تامین اجتماعی تهیه شده درباره کمک هزینه پروتز دندان و نحوه اقدام برای دریافت آن توضیجات کاملی ارائه شده است.

پاسخ به سوالات رایج درباره هزینه دندان مصنوعی

آیا بیمه قیمت دندان مصنوعی را تقبل می کند؟

بله بیمه ها مخصوصا بیمه سلامت و تامین اجتماعی بخشی از هزینه دندان مصنوعی مصنوعی پرداخت کرده اید را تقبل می کند.

کمک هزینه دندان مصنوعی تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

تامین اجتماعی بخشی از هزینه دندان مصنوعی را پرداخت می کند. همانطور که در مقاله توضیح داده شد، بسته به نوع پروتز ممکن است از ۵۰۰ هزارتومان تا ۲ میلیون تومان توسط این بیمه پوشش داده شود. لطفا جزئیات بیشتر را در جدول داخل مقاله مشاهده بفرمایید.

حداقل هزینه دندان مصنوعی در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

بسته به اینکه شما چه نوع پروتزی (ثابت یا متحرک) نیاز دارید، هزینه ها متفاوت خواهد بود. اما به نظر میرسد دست کم باید بین ۱۰ تا ۱۶ میلیون تومان هزینه، صرف داشتن یک دست دندان ارزان کرد.

منابع

این پست چقدر تونست بهت کمک کنه؟

امتیاز از راست به چپ بیشتر میشه!

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تا حالا کسی نظر نداده تو اولین نفر باش

ما متاسفیم که این پست براتون مفید نبوده

لطفا بهمون کمک کنید این پست رو بهتر کنیم

میشه لطفا بگید چطور میتونیم پست رو بهتر کنیم؟

205 پاسخ به "لیست هزینه مصنوعی در سال ۱۴۰۲ (از ارزان ترین قیمت)"

شهرام
10 اردیبهشت 1402
سلام لطف کنید بگید هزینه یکدست دندان کامل چقدر میشه درضمن شما اقساطی هم قبول میکنید..ممنونم
  دکتر دندان
  19 اردیبهشت 1402
  درود بر شما شهرام گرامی هزینه ها در جدول به صورت حدودی درج شده. به صورت قسطی نیز برخی کلینیک ها اینکار را انجام می دهند. شما می توانید برای شروع درمان خود به یکی از کینیک ها و دندانپزشکانی که نامشان در سایت آمده مراجعه کنید. همچنین در اینترنت به جستجو و مقایسه کلینیک های مختلف بپردازید. پاینده باشید🎯
سید رضا حسین پور
9 اردیبهشت 1402
سلام من جواب بیشتر سئوالاتمو گرفتم ولی میخواستم از دکتر بپرسم چندین ساله دندان مصنوعی داشتم تا اینکه بعداز شکسته شدن دیگه دنبالشو نگرفتم الان فکم تقریبا داره صاف میشه میترسم بعداز گذاشتن دندان اذیت شم راهی هست یا نه ؟ ممنون
  دکتر دندان
  10 اردیبهشت 1402
  سلام، بله گرامی شما می توانید در شرایط مختلف پروتز دندان مصنوعی بذارید اما بهتره ابتدا از نزدیک توسط یک متخصص پروتزهای دندانی یا هر دندانپزشک باتجربه دیگری در این خصوص معاینه بشید تا وضعیت استخوان و لثه ارزیابی بشه. پاینده باشید گرامی🌹
   حسام
   11 اردیبهشت 1402
   سلام عذر میخوام من رفتم دکتر گفتن که روکش و پست و... نوقتا جواب میده اما برای درمان اصولی حداقل ۸ تا ایمپلنت برای فک بالا نیاز داری و چند ماه درگیر هستی بنده هم هزینه و هم وقت ۸ تا رو یکجا ندارم خواستم بپرسم میتونم الان موقتا پارسیل و مصنوعی تکه ای بزارم تا از این ظاهر دربیاد؟ برای فک بالا خدود ۸ تا دندان تکه ای مصنوعی حدودا چند درمیاد؟
علی اکبر
2 اردیبهشت 1402
سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم من دندونهام جنسش خیلی بد بود و همه رو تازه کشیدم برای فک ثابت بالا و پایین هزینش چقدره و آیا پیم میزنین یا متحرک هست
  دکتر دندان
  5 اردیبهشت 1402
  سلام کاربر گرامی اگر بخواهید ثابت کار کنید حتما میبایست ایمپلنت بکارید که هزینه نسبتا بالایی دارد و در کامنت ها اشاره شده (همچنین در داخل مقاله). پروتزهای معمولی هم نیازی به ایمپلنت نداشته و متحرک هستند. پاینده باشید🌹
یزدالا
31 فروردین 1402
باسلام،دندانهای من جنس خوبی ندارندوهمه دندانهای فک بالاروازدست دادم ،به شکلی که یکی دومیلیمترازدندنهاتولثه مانده آن بهترین درمان راچ میدانیدباتشکر
  دکتر دندان
  5 اردیبهشت 1402
  سلام کاربر گرامی باید به یک دندانپزشک خوب مراجعه بفرمایید. اول یک گرافی بگیرند و وضعیت ریشه ها مشخص بشه. روکش، بریج و ایمپلنت درمان های احتمالی برای مشکل شما هستند ولی نظر قطعی باید بعد از یک ویزیت تخصصی با دندانپزشک ارائه شود. پاینده باشید🌹
  فرزانه
  10 اردیبهشت 1402
  سلام،خسته نباشید، بعلت ضعیف بودن فک بالا نمیتونم ایمپلنت بذارم، ی سوال دارم آیا گذاشتن ‌‌پروزتریا هر دندان دیگه از لحاظ زیبایی تاثیر منفی دارن؟؟ یعنی آیا براحتی قابل تشخیص هستن؟؟ من چندین دکتر رفتم و هنوز سر درکم هستم که چه بکنم
   دکتر دندان
   19 اردیبهشت 1402
   سلام فرزانه گرامی ضعیف بودن استخوان فک بالا می تواند برطرف شود. در واقع با کمک پیوند استخوان، لیفت سینوس و ... می توان این تقویت را انجام داد. گذاشتن پروتزهای مختلف منفی بر زیبایی طرح لبخند شما ندارد و معمولا خیلی قابل تشخیص نیستند. حتما با یک متخصص ترمیمی و زیبایی یا متخصص پروتزهای دندانی مشورت کنید گرامی پاینده باشید🌹
مهدی رضایی
30 فروردین 1402
باسلام و خسته نباشید خدمت شما. اینجانب ۳۵ سال دارم.و ۱۵ روزه تموم دندون هامو کشیدمو میترسم دندون متحرک نتونم نگه دارم .قیمت دندون ثابت چقدره و میخاستم راهنمایی ‌کنید منو که کدوم بهتره .وبرای ویزیت ‌کجا باید بیام آدرس بزارید برام .با تشكر فراوان
  دکتر دندان
  5 اردیبهشت 1402
  سلام کاربر گرامی دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت روش بهتری برای افرادیست که تمایل به استفاده از نمونه های متحرک را ندارند میباشد ولی هزینه زیادی دارد. هزینه ها در مقاله درج شده ولی احتمالا اکنون افزایش پیدا کرده باشد. برای ویزیت لطفا به متخصصان و کلینیک هایی که نامشان در سایت دکتر دندان آمده مراجعه کنید و یا از یک دندانپزشک معتمد بخواهید شما را به یک متخصص پروتز دندان یا جراح لثه و ایمپلنت ارجاع دهند. پاینده باشید🌹
حسام
22 فروردین 1402
سلام عذر میخوام دندانهای من جنس خوبی ندارند و دندانهای فک بالا قسمت جلو از بین رفته اند به شکلی که فقط یکی دو میلیمتر از دندان ها داخل لثه مانده اند خواستم بپرسم بهترین درمان بجز کشیدن و ایمپلنت چی هستش؟
  دکتر دندان
  22 فروردین 1402
  سلام حسام گرامی "بیلداپ دندان" و همچنین "پست و روکش" میتونه درمان های جایگزین کشیدن دندان باشن. لطفا در این خصوص با یک متخصص ترمیمی و زیبایی یا هر دندانپزشک باتجربه دیگه ای در زمینه ترمیم های دندانی صحبت کنید. پاینده باشید🌹
   رضا
   25 فروردین 1402
   سلام من دندان نیش رو کشیدم واسه گذاشتنش چه نوعی رو پیشنهاد میکنید؟
    دکتر دندان
    27 فروردین 1402
    درود بر شما شما میتونید ایمپلنت انجام بدید، همچنین بریج دندان هم یک راه حل هست که در میان مدت میتونه پاسخگوی شما باشه. اما بهترین روش جایگزین کردن دندان ایمپلنت هست. لطفا در این خصوص با یک دندانپزشک متخصص که در ایمپلنت تجربه و مهارت کافی دارد مراجعه بفرمایید. پاینده باشید🌹
ایرانی
18 فروردین 1402
سلام و عرض خسته نباشید،جناب دکتر دندون هام بطور کلی جنس خوبی ندارن و از داخل به یکباره خراب میشن و دندونای از دست رفته ی زیادی دارم،اگه بخوام تموم دندونای بالا و پایینم رو بکشم و هردو فک رو بطور کامل ایمپلنت کنم حداقل چقدر و حداکثر چقدر چقدر هزینه میبره؟ چون جوونم ومجردم نمیخوام زیباییم رو از دست بدم
  دکتر دندان
  20 فروردین 1402
  سلام کاربر گرامی هیچ دندانی حتی اگر بهترین نوعش باشه نمیتونه جای دندان های طبیعی خودمون رو بگیره. ما باید تمام سعیمون رو بکنیم که تا اونجا میشه از دندان های طبیعی مراقبت کنیم. دندانپزشکان تا زمانی که بتونن دندان رو ترمیم کنن یا نجات بدن هیچ وقت سراغ کشیدن دندان نمیرن. شما می تونید دندن هاتون رو با روش های مختلف ترمیم کنید. مادامی که عصب سالم باشه شما می تونید بیلداپ دندان، ونیر کامپوزیت، روکش و سایر روش های ترمیم رو امتحان کنید. لطفا پیش از کشیدن دندان ها حتما با یک متخصص ترمیمی و زیبایی مشورت کنید. پاینده باشید گرامی🌹
محسن ثانی
9 فروردین 1402
عذر میخوام امکان پرداخت در دو یا سه قسط وجود ندارد برای پروتز کامل .
  دکتر دندان
  10 فروردین 1402
  سلام جناب ثانی بله برخی کلینیک ها و یا متخصصان تا زمان آماده شدن پروتزها و کار نهایی هزینه رو به صورت قسطی دریافت می کنن. فقط حتما قبل از شروع فرآیند در این خصوص با متخصص خودتون صحبت کنید پایدار باشید🌹
محسن ثانی
9 فروردین 1402
بنظرم قیمتها خوبه اما برای بنده که سر کار خودم نیستم ( و امثال من بسیاری ) و با مسافر کشی بزحمت دو زار در میارم پرداخت همین مبلغ هم مصیبت عظماست اپراتور تاور گرینم اما کو کار ؟؟ 😔 .
ایرانی
4 فروردین 1402
سلام علیکم. دو دندان جلو شکسته و دکتر گفت روکش نمیشود گذاشت قیمت ایمپلنت برای من گران بود. اگر بخواهم دو دندان متحرک بگذارم هزینه حدودا چقدر میشود؟ متشکرم.
  دکتر دندان
  8 فروردین 1402
  سلام گرامی میزان شکستگی دو دندان جلوی شما چقدر است؟ چه مقدار از بافت دندان سالم است. لزوما برای ترمیم شکستگی روکش انجام نمی شود. باندینگ کامپوزیت و بیلداپ هم می توانند دندان های شکسته شده را ترمیم کنند که هزینه هایی به مراتب کمتر از روکش و ایمپلنت دارند. چنانچه دندان ها کشیده شوند نیز برای دندان متحرک ژله ای می توانید اقدام کنید ولی هیچ چیزی جای دندان طبیعی ما را نخواهد گرفت. پایدار باشید گرامی🌹
نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.