دندان مصنوعی ژله ای چیست؟ (سیر تا پیاز دندان مصنوعی انعطاف پذیر)

31 خرداد 1402

دندان مصنوعی ژله ای نوعی پروتز تکه ای یا پارسیل است که از مواد نرم و انعطاف پذیرتری نسبت به دندان مصنوعی های سنتی ساخته می شود. این پروتزها جدید بوده و به گونه ای طراحی شده اند که شبیه دندان های طبیعی و واقعی ما هستند. آن ها کاملا متحرک هستند و هر وقت که بخواهیم می توانیم آن ها را برداریم و دوباره سرجایشان قرار دهیم. به این دندان ها پروتز پارسیل فلکسی، دندان مصنوعی انعطاف پذیر، یا  دندان مصنوعی والپلاست نیز گفته می شود.

جنس دندان مصنوعی ژله ای چیست؟

دندان مصنوعی انعطاف پذیر با مواد ترموپلاستیکی مانند نایلون ساخته می شوند که بسیار انعطاف پذیرتر از رزین و سایر مواد مورد استفاده در ساخت پروتزهای سنتی هستند.

انعطاف‌پذیری این پروتزهای پارسیل باعث می‌شود که آنها راحت‌تر جا بیفتند.  دندان های فلکسی از نظر زیبایی بسیار خوشایندتر هستند، زیرا آن‌ها گیره‌های فلزی زشتی  که عموماً روی پروتزهای پارسیل کروم و کبالت کار شده را ندارند. برای ساخت این دندان ها، مواد ترموپلاستیک را می توان حرارت داد و در پایه های دندان مصنوعی که برای هر بیمار سفارشی می شود، قالب گیری کرد.

👋 برای انجام درمان دندانپزشکی در تهران فرم زیر را پر کنید

دریافت نوبت از سایت دکتر دندان

دندان های با لثه ژله ای برای چه افرادی مناسب هستند؟

کاندیدای ایده آل برای دندان مصنوعی ژله ای کسانی هستند که دو یا چند دندان خود را در یک ناحیه از قوس فکی از دست داده اند و می خواهند جایگزین راحت تری به جای پروتزهای سنتی داشته باشند.

عکس دندان مصنوعی ژله ای آماده روی قالب دندان

این دندان ها برای کسانی که خواهان درمانی با تهاجم کمتری نسبت به ایمپلنت های دندانی هستند یا به مواد مورد استفاده در ساخت پروتزهای سنتی حساسیت دارند ایده آل هستند.

یک بررسی منتشر شده در مجله علوم دندانی بیان می‌کند بیمارانی که دندان‌های کج دارند نیز ممکن است به دلیل قرار دادن آسان و انعطاف‌پذیری بیشتر، از پروتزهای پارسیل فلکسی استفاده کنند. البته اگر یک دندان یه دو دندان به شدت پوسیده باشند ما پروتزهای دیگری مانند روکش دندان را نیز به جای دندان ژله ای توصیه می کنیم و ترجیحمان این است که دندان ها کشیده نشوند زیرا هیچ چیزی جای دندان واقعی خودمان را نمی گیرد.

👋 این مطلب رو هم از دست ندین:دندان مصنوعی سرامیکی چیست؟

دندان مصنوعی انعطاف پذیر یا فلکسیبل برای چه افرادی مناسب نیست؟

اگر دندان‌های لق یا شل دارید، به دو دلیل پروتزهای پارسیل انعطاف‌پذیر راه‌حل  خوبی برای جایگزینی دندان های از دست رفته شما نیستند:

 • اول اینکه این پروتز باید برای ثابت شدن به دندان های مجاور گیر کند. اگر دندان های مجاور شل باشند دندان فلکسی خواهد افتاد.
 • دوم اینکه اگر دندان ها شل باشند و یا احتمالا به زودی کشیده شوند، و شما از قبل دندان مصنوعی ژله ای سفارش داده باشید نمی توانید دندان جدید به پروتز خود اضافه کنید.

👋 نوشته مرتبط :چسب دندان مصنوعی چیست؟

آیا این دندان مصنوعی برای افراد جوان گزینه مناسبی است؟

پروتزهای پارسیل انعطاف پذیر به دلیل ظاهر زیبایی که دارند بهترین دندان مصنوعی برای افراد جوان هستند. آن ها کمتر قابل توجه هستند و اگر افراد جوان نخواهند یا نتوانند دندان خود را ایمپلنت کنند، می توانند پروتز ژله ای سفارش دهند.

عکس دندان مصنوعی ژله ای در دست یک دندانپزشک

قیمت دندان مصنوعی ژله ای چقدر است؟

قیمت دندان فلکسی بر اساس عواملی مانند تعداد دندان های جایگزین شده، نام تجاری پروتز مورد استفاده و اینکه آیا این روش با سایر روش های درمانی مانند کشیدن دندان ترکیب می شود یا خیر، از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. دندانپزشک شما می تواند پس از بررسی نوع بیمه شما و بحث در مورد گزینه های پرداخت، تخمین دقیق تری از قیمت دندان مصنوعی ژله ای به شما ارائه دهد.

👋 این مطلب رو حتما ببینید:لیست قیمت دندان مصنوعی ژله ای

ماندگاری پروتزهای پارسیل انعطاف پذیر چقدر است؟

دندان مصنوعی انعطاف پذیر بالا و پایین می توانند با مراقبت مناسب تا سال ها دوام بیاورند و اغلب عمر طولانی تری نسبت به پروتزهای سنتی دارند زیرا از مواد انعطاف پذیر ساخته شده اند که باعث می شود کمتر در معرض شکستگی قرار گیرند.

این دندان ها باید هر روز تمیز شوند و در هنگام شب در محلول پاک کننده دندان قرار داده شوند تا از تجمع باکتری بر روی آن ها جلوگیری شود. دندانپزشک ی متخصص پروتز دندان شما می تواند راه های موثر دیگری برای مراقبت از این دندان ها به شما توصیه کند تا اطمینان حاصل شود دوام بیشتری داشته باشند.

👋 نوشته مرتبط :بهترین متخصص پروتز دندان در تهران کیست؟

مزایای دندان مصنوعی ژله ای چیست؟

استفاده از دندان مصنوعی انعطاف پذیر چندین مزیت عالی دارد. مثلا آن ها دوام نسبتا خوبی دارند، راحت هستند و بدون هیچ درد یا علائم دیگری روی لثه سوار می شوند.

تصویر دندان مصنوعی ژله ای 5 تایی فلکسی دو طرفه

بر اساس مطالعه ای که در منابع معتبر منتشر شده، 100 درصد از 18 شرکت کننده ای که  پروتزهای مصنوعی سنتی را کنار گذاشته و از دندان ژله ای استفاده کردند، گزینه دوم را بیشتر ترجیح دادند. آن ها معتقد بودند که کیفیت زندگی شان بهبود پیدا کرده.

به دلیل جنس متریال و رنگ کار شده این پروتزها، معمولا نسبت به پروتزهای سنتی معمولی ظاهری طبیعی تر دارند. لثه های تحلیل رفته را به خوبی میپوشانند. این دندان ها در مدت زمان کمتری ساخته می شوند در واقع روش ساخت دندان مصنوعی ژله ای بسیار آسان تر و مدرن تر است. بنابراین برای افرادی که میخواهند خیلی زود صاحب دندان مصنوعی جدید شوند گزینه مناسبی است.

معایب و عوارض دندان مصنوعی ژله ای چیست؟

این پروتزها معایب بسیار کمی دارند و اگر کسی درباره عوارض دندان مصنوعی ژله ای چیزی به شما گفته باید بگوییم که کوچکترین عوارضی از سوی پروتز پارسیل فلکسی متوجه شما نخواهد شد.

با این حال ممکن است مانند هر روش جایگزینِ دیگرِ دندان، این پروتز ها نیز معایبی داشته باشند. مثلا یکی از معایب دندان مصنوعی ژله ای، نیاز به مسواک زدن و تمیز کردن هر روزه آن ها به دلیل تجمع احتمالی باکتری بر رویشان است. با این حال، دندان های مصنوعی سنتی نیز باید روزانه تمیز شوند تا از تجمع باکتری ها جلوگیری شود و کیفیت و عملکرد آنها حفظ شود.

بزرگترین عیب و ایراد آن ها نیز، ناتوانی در ترمیم یا جایگزین کردن تعداد دندان ها بر روی لثه نرم آنها است. در صورت شکستن هر دندان از پروتز پارسیل یا نیاز به اضافه کردن دندان جدید، باید یک دندان مصنوعی ژله ای جدید ساخته شود تا جایگزین دندان مصنوعی قدیمی شما شود.

پروتز پارسیل فلکسی بهتر است یا دندان مصنوعی معمولی؟

تفاوت اصلی بین پروتز پارسیل فلکسی  با دندان مصنوعی سنتی این است که پروتزهای ژله ای با مواد ترموپلاستیک انعطاف پذیر ساخته می شوند و به راحتی در دهان قرار می گیرند. آن ها نیازی به گیره های فلزی برای محکم نگه و ثابت ماندن در جای خود ندارند.

این درحالی است که پروتزهای سنتی از مواد سفت و سختی ساخته می‌شوند که بیشتر مستعد شکستن هستند و شامل مجموعه‌ای از دندان‌ها هستند که به یک پایه اکریلیک صورتی متصل شده‌اند و با استفاده از گیره‌ها یا فریم‌های فلزی روی لثه‌ها محکم می‌شوند.

👋 این مطلب رو هم ببینید:آیا دندان مصنوعی می تواند بر حس چشایی شما تأثیر بگذارد؟

دندان مصنوعی ژله ای بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

هیچ شکی نیست که ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزین دندان از دست رفته است و دندان مصنوعی جدیدی مانند والپلاست در اندازه ای نیست که بتوان آن را با ایمپلنت جایگزین کرد.

ایمپلنت‌ها، دندان های ثابتی هستند که با جراحی در فک کاشته می‌شوند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شبیه دندان‌های طبیعی و واقعی به نظر برسند. این پروتزها را می‌توان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مانند دندان‌های واقعی نگهداری و مراقبت کرد و نسبت به پروتزهای مصنوعی دوام بسیار بسیار بیشتری دارند.

از طرفی پروتز دندان مصنوعی ژله ای انعطاف پذیر و متحرک است که روی لثه می نشیند و برای تمیز کردن و نگهداری آن باید روزانه برداشته شود. اگر دندان مصنوعی انعطاف پذیر داشته باشیم نمی توانیم هرچیزی بخوریم یا بیاشامیم و باید از مصرف بسیاری غذاها اجتناب کنیم.

تصویر شماتیک دندان مصنوعی کامل معمولی

این دندان ها هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت‌های دندانی دارند و کمتر تهاجمی هستند، زیرا شامل جراحی نمی‌شوند. در حالی که ایمپلنت های دندانی هزینه بیشتری دارند، با جراحی کاشته می شوند بنابراین تهاجمی هستند اما در عوض راحت تری بیشتری به ما می دهند.

ایمپلنت ها بیشتر شبیه دندان های واقعی هستند و به حفظ ساختار طبیعی فک برای سال های آینده کمک می کنند. اما داشتن دندان مصنوعی ژله ای نمی تواند مانع از تحلیل استخوان فک و کوچک شدن آن شود. بنابراین از هر نظر دندان مصنوعی انعطاف پذیر کمتر از ایمپلنت های دندانی است و صرفا یک راه حل موقت تا آماده شدن ایمپلنت است.

پاسخ به سوالات رایج درباره دندان مصنوعی فلکسی بل

آیا دندان مصنوعی ژله ای تکه ای باعث حساسیت لثه می شود؟

خیلی کم پیش میاید که این پروتزها منجر به حساسیت لثه شوند زیرا پایه آن ها انعطاف پذیر و تقریبا نرم است و فشاری به لثه ها وارد نمی کند. به همین جهت است که از این پروتزها برای افرادی که در شرف کاشت ایمپلنت دندان هستند بیشتر استفاده می شود.

برای سفارش پروتز دندان مصنوعی ژله ای باید به چه دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

متخصص پروتز دندان، دندانپزشکی است که در خصوص انواع ترمیم های دندانی و پروتزهای دندان تخصص و مهارت دارد. بهتر است افرادی که مایل به دریافت پروتز هستند به این متخصص مراجعه کنند.

حداقل و حداکثر تعداد دندان مصنوعی ژله ای چقدر است؟

پروتز دندان مصنوعی فلکسی را می توان به جای یک دندان از دست رفته استفاده کرد اما همانطور که گفته شد گزینه مناسبی برای جایگزینی تمام دندان های از دست رفته نیست.

این پست چقدر تونست بهت کمک کنه؟

امتیاز از راست به چپ بیشتر میشه!

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تا حالا کسی نظر نداده تو اولین نفر باش

ما متاسفیم که این پست براتون مفید نبوده

لطفا بهمون کمک کنید این پست رو بهتر کنیم

میشه لطفا بگید چطور میتونیم پست رو بهتر کنیم؟

36 پاسخ به "دندان مصنوعی ژله ای چیست؟ (سیر تا پیاز دندان مصنوعی انعطاف پذیر)"

فاطمه نجف نژاد
16 آذر 1401
سلام از کرج پیام می فرستم در بالا کامل دندان های خود را از دست دادم پایین شش عدد دندان دارم برای من دندان مصنوعی ژله ای مناسب هست یا سنتی ۴۶ ساله هستم
  دکتر دندان
  19 آذر 1401
  سلام خانم نجف نژاد شما هم میتونید پروتزهای مرسوم استفاده کنید ولی چون دندان های زیادی از دست داده اید پروتزهای سنتی بهتر هستند. پیش از اقدام برای دریافت پروتز سعی کنید با یک متخصص پروتز دندان در کرج از نزدیک صحبت کنید. پاینده باشید گرامی🌹
احمدی
2 آذر 1401
من خانوم ۲۵ ساله هستم وهمه دندان هامو ازدست دادم بنظرشما من دندان معصنوعی ژله بزارم بهتریا سنتی ممنونم ازتون
  دکتر دندان
  5 آذر 1401
  سلام بانوی گرامی سن شما هنوز کم است و اگر پروتز دندان مصنوعی بگذارید احتمال تحلیل استخوان فک زیاد است اگر می توانید ایمپلنت بکارید اگر نه دندان ژله ای برای تمام دندان ها جایگزین خوبی نیست بهتر است سنتی بگذارید پاینده باشید🌹
رحمت بلون
24 مرداد 1401
سلام و وقتتون بخیر. از مطالبتون بسیار استفاده کردم واینکه بابت همین موارد کمال تشکر و قدردانی رو دارم. درخواست راهنمائی دارم در خصوص گذاشتن پروتز مصنوعی یا سنتی ویا ژله ای یا همون فلکسیبل که مردد هستم. تعداد دندانهای از دست رفته ام ده تاست. دندانهای اسیاب پائین 6تا و سه تا بالا سمت راست ویکی هم دندان نیش جلو پائین بیشتر تمایل به فلکسیبل دارم چون متد جدیدیه واینکه جایی خوندم که این متد رو رد کرده بود بنا بدلایلی که ذکر شده بود. اما مطالب شمارو خوندم و متناقض بودن رو دیدم کمی مردد شدم. خواهش میکنم که راهنمایی ام. کنید.سپاسگزارم
  دکتر دندان
  24 مرداد 1401
  سلام جناب بلون عزیز خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده. گرامی پروتزهای فلکسیبل برای زمانی که تنها تعدادی از دندان ها از دست رفتن و ترجیحا در کنار هم هستن مناسب ترند. این ها از همه نظر خوبن اما عیب و ایرادی که دارن اینه که نمیشه برای همیشه روشون حساب باز کرد. بیشتر موقت هستن و تا زمانی که افراد بتونن ایمپلنت انجام بدن کاربرد دارن. اگر لثه حساس شده تا مدتی میتونید این پروتزها رو امتحان کنید. پروتزهای مرسوم برای درازمدت بهتر از دندان مصنوعی فلکسیبل هستند. در هر صورت بهتر هست که قبل از هر تصمیم گیری حتما ابتدا با یک متخصص پروتز دندان صحبت کنید. دقت کنید دندانپزشک عمومی رو عرض نمی کنیم متخصص پروتز دندان که یک دندانپزشک متخصص در این زمینه هست مد نظره. پاینده باشید گرامی🌹
مهتا
14 خرداد 1401
باعرض سلام خدمت شما بزرگوار ممنون از شما بابت مطالب خوبتون میخواستم بدونم این دندان ژله ای رو میشه طوری ساخت که لثه کمی نازک تره بی رنگ تر باشه جوری که کسی متوجه نشه اصلا این دندان ژله رو میشه بدون رنگ لثه ساخت یعنی بی رنگ باشه میخوام دندان تیکه ای ژله ای بزارم راحت باشه اذیت نکنه واینکه مشخص نباشه طبیعی به نظر برسه امکانش هست واینکه ادرس دکتر خوب لطف فرماید بتونم انجام بدم سپاس گزارم از شما
  دکتر دندان
  16 خرداد 1401
  سلام مهتای گرامی میشه پایه پروتز رو کاملا همرنگ لثه شما ساخت. در برخی موارد هم میشه اون رو از پلاستیک کاملا شفاف ساخت و معمولا کسی متوجه نمیشه شما پروتز دارید مگر با دقت به دهان شما نگاه شود. اگر در تهران هستید به صفحه "لیست متخصص پروتز دندان در تهران" یه سری بزنید چندتا معرفی شده در اون صفحه پاینده باشید گرامی🌹
افشین
25 اردیبهشت 1401
صمن سلام و تشکر از زحمات شما بابت مطالب بسیار خوب و کاربردی و اگاهی نسبی دادن به افراد،میخواستم بپرسم برای ساخت دست کامل دندان ژله ای چقدر بطور معمول زمان نیازه؟ من تمام دندانهام رو از دست دادم و با توجه به ترمیم او پیوند استخوان حدود یکسال باید منتظر باشم تا امکان ایمپلنت بوجود بیاد و برای این مدت میخوام از دندان ژله ای استفاده کنم
  دکتر دندان
  26 اردیبهشت 1401
  سلام افشین گرامی ساس از اینکه دیدگاه خودتون رو در این صفحه ثبت کردید و خوشحالیم که محتوا براتون مفید بوده. حقیق اینه که دست کامل دندان ژله ای خیلی مرسوم نیست. ما باید دندان های طبیعی و سالمی در دهان داشته باشیم که بتونیم به کمک اون ها دندان ها رو فیکس کنیم. با این حال برای تعداد زیادی دندان مناسب هستن. بیشتر هم برای جایگزینی چند دندان موقت کاربرد دارن. مدت زمان آماده سازیشون هم متغییره و بستگی به لابراتوار داره اما هرچی باشه کمتر از 1 ماه آماده میشن معمولا پاینده باشید🌹
مهرداد صفری
5 اردیبهشت 1401
سلام میشه آدرس یه دکتر خوب رو بدید که برای دندان ژله ای پیشش بریم
احسان
26 بهمن 1400
سلام بهترین دندون مصنوعی برای افراد جوان چه مدلیه؟ برای مایی که تنها ۲ دندان از دست دادیم
  دکتر دندان
  28 بهمن 1400
  سلام احسان گرامی دندان مصنوعی برای یک هدف طراحی شده و اینطور نیست که ما یه مدل دندان مصنوعی برای افراد جوان داشته باشیم و چند مدل برای افراد میانسال. اما به هر روی چون جوانان توده استخوانی یا تراکم کافی دارند و بعد از کشیدن دندان هنوز با تحلیل دندان مواجه نشدن دندان مصنوعی رو به عنوان یک گزینه دائمی برای خودشون نبینن. چون به مرور زمان استخوان و لثه تحلیل میره. جوانان بهتره با جایگزین های ثابت مثل ایمپلنت جای خالی دندان از دست رفته رو پر کنن. با این حال به صورت موقت دندان مصنوعی ژله ای و آکریلیکی توصیه میشه. پاینده باشید🌹
اولیایی
25 بهمن 1400
سلام شما فرمودین که این نوع دندان موقت بوده و صرفا تا اماده شدن ایمپلنت مناسبه یعنی مادام العمر نمیشه استفاده کرد؟
  دکتر دندان
  25 بهمن 1400
  سلام آقا یا خانم اولیایی گرامی مانعی نداره که شما برای مدت طولانی از پروتز پارسیل منعطف استفاده کنید اما معمولا کاربرد اصلی این پروتز موقتی هست و تا زمان جایگزین کردن دندان از دست رفته با یک پروتز مناسب دیگه استفاده میشه. پاینده باشید🌹
شجاع زاده
21 بهمن 1400
سلام خسته نباشید خدمت شما بزرگواران منظور از دندان مصنوعی والبلاست چیه؟ ممنون میشم درباره این نوع دندان مصنوعی اطلاعات بیشتری قرار دهید خداقوت
  دکتر دندان
  23 بهمن 1400
  سلام آقا یا خانم شجاع زاده عزیز گرامی منظور از دندان مصنوعی والپلاست نوعی از دندان مصنوعی های پارسیل ژله ای هست که پایه اون ها نرم و قابل انعطافه. در اصل والپلاست یک برند و سازنده دندان مصنوعی های ژله ای به شمار میره. توضیحات خاصی نداره هرچیزی که در این صفحه نوشته شده درباره والپلاست هم صدق میکنه. پاینده باشید گرامی🌹🌹
اکبر سیدرضایی
16 بهمن 1400
از زحمات و توضیحاتتان بسیار سپاسگزارم بنده استفاده کردم امیدوارم افراد بیشتری از این توضیحات بهره ند شوند
  دکتر دندان
  18 بهمن 1400
  سلام جناب سیدرضایی خوشحالیم که محتوا مورد توجه شما قرار گرفت. پاینده و سربلند باشید گرامی🌹
نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.