8 علت درد دندان پر شده حتی بعد از عصب کشی دندان

12 مهر 1402

بعضی از افراد ممکنه از زمانی که دندونشون رو میکشن کمی درد داشته باشن. بعضی ها چند روز بعد از اون درد میکشن و بعضی ها هم ممکنه چند هفته تا چند ماه یا حتی چند سال بعد از اینکه دندون رو عصب کشی و پر کردن دندونشون درد بگیره. چیزی که اینجا میخونید توضیحاتی درباره علت درد دندان پر شده بعد از پر کردن دندان یا عصب کشیه. اگر شما هم این مشکل رو دارید خوندن این مقاله بهتون توصیه می شه.

🎯 نوشته مرتبط: درمان سه سوته دندان درد(دندان پر نشده)

چرا دندون بعد از پر شدن باید درد بگیره یا دچار حساسیت بشه؟

دندونا هم مثل هر جای دیگه ای از بدن یه سری عصب دارن که وارد شدن آسیب به این اعصاب یا تحریک شدنشون میتونه باعث بروز درد و حساسیت جزئی تا شدید بشه. قضیه اینه که در حین پر کردن دندان ، ممکنه این اعصاب تحریک بشن و یا سهوا تحت فشار قرار بگیرن، زمانی که این اتفاق بی افته، شما درد دندان پر شده رو تجربه می کنید. که خوشبختانه موقتیه و نباید زیاد طول بکشه. نهایتا چند ساعت تا چند روز این اتفاق باید متوقف بشه و اگر بیشتر طول کشید می تونه مساله چالش برانگیزی باشه.

رایجترین علت حساسیت و درد دندان پر شده که گفتیم موقتی هم هست شامل این موارد میشه:

 • درد جرئی ناشی از تزریق در ناحیه بی حسی موضعی (که ممکنه به عصب خیلی نزدیک شده باشه)
 • بزرگ بودن پرکردگی یا پر کردن بیش از حد و نامتوازن پر گردگی (یه جوری که پر کردگی بالاتر از سطح دندان قرار میگیره و زمانی که شما چیزی رو میجوید به عصب و پالپ دندون شما فشار وارد میشه و درد بعد از پر شدن دندان رو تجربه می کنید.
 • جویدن ناگهانی یک خوارکی سفت و سخت بعد از پر شدن دندان زمانی که هنوز بی حسی اثرش از دست نرفته (برای همینه که میگن تا 1 روز بعد از پر کردن چیز سفت و سخت نخورید مخصوصا بعد از پر کردن)

با این تفاسیر درد دندان پس از پر کردن به صورت جزئی تا متوسط طبیعیه و ممکنه برای بسیاری از افراد اتفاق بی افته اما این موضوع موقتیه و نباید زیاد طول بکشه. مثلا از چند ساعت، چند روز تا نهایتا یکی دو هفته شاید طبیعی باشه اما بیشتر ازون ممکنه نیاز به مراجعه به دندانپزشک داشته باشید.(منبع معتبر)

👋 برای انجام درمان دندانپزشکی در تهران فرم زیر را پر کنید

دریافت نوبت از سایت دکتر دندان

علت درد دندان پر شده هفته ها یا ماه ها پس از پر شدن دندان چیست؟

عکس شماتیک پر کردن دندان با آمالگام

مواردی که در بالا بهش اشاره کردیم تا حد زیادی طبیعی بودن و اگه دندونتون بعد از پر کردن دندان حساس میشد قابل توجیه بود. و گفتیم که دندون درد های اینچنینی موقتی هستن. اما اگر علت درد دندان پر شده شما این ها نباشه و هفته ها یا ماه ها بعد از پر شدن دندان دردی تجربه کنید علتش چی می تونه باشه؟ ادامه مقاله رو بخونید تا با مهم ترین علل درد دندان عصب کشی و پر شده آشنا بشید.

1. بیرون زدگی یا جایگذاری نامناسب پر کردگی

همونطور که می دونید دندون رو با کمک مواد پر کننده ای مثل آمالگام یا کامپوزیت پر می کنن. این مواد رو به آرامی داخل حفره ای که بعد از برداشتن پوسیدگی ایجاد شده قرار میدن. و بعد با نور یا حالا با چیز دیگه ای اونا رو سفت و سخت می کنند.

گاهای اوقات دندانپزشک به درستی مواد رو داخل حفره قرار نمیده و ممکنه مواد پر کننده یه مقداری بیرون از حفره باشن. شما میرید خونه و بعد وقتی میخوایید غذا بخورید متوجه میشید هر بار که لقمه رو گاز می گیرید دندونتون درد میگیره. در واقع این یکی از شایع ترین و اصلی ترین علت درد دندان پر شده هست و باید برای برطرف کردنش حتما و حتما برید تا دندونپزشک اون بخش اضافه و بیرون زده یا ناهماهنگ رو برداره اگرنه هر بار درد دندان پر شده شما حین گاز زدن و جویدن بیشتر می شه.

2. عفونت پالپ دندان

پالپ بخش زنده دندون شماست که زیر تاج و داخل ریشه ها قرار داره. زمانی که به هر دلیلی باکتری ها به این بخش از دندان وارد بشن باعث ایجاد التهاب و عفونت میشن. به این وضعیت هم میگن پلپیت. یعنی یه جورایی عفونت دندان. پالپیت می تونه یکی از دلایل درد دندان بعد از پر شدن باشه.

البته اینم بگیم که پالپیت بعد از ترمیم و پر کردن دندان اونقدرها هم شایع نیست اما در پرکردگی های جزئی میتونه تحت شرایط زیر رخ بده:

 • اگر به دندان پر شده دچار آسیب، جراحت یا ضربه بشه و این موجب موضوع باعث ترک خوردگی یا شکستگی دندان ها شده باشه شده.
 • اگر پوسیدگی عمقی بوده باشه و بدون اینکه دندونپزشک متوجه بشه دندان رو ترمیم کرده باشه. که در این صورت بعدا عفونت بیشتر میشه و درد دندان رو تجربه می کنیم.
 • و هچنین اگه دندان آسیب دیده قبلاً چندین بار پر شده باشه

آیا پالپیت درمان میشه؟

بله. اگر علت درد دندان بعد از پر شدن پالپیت باشه باید بگیم که درمان میشه. اگر پالپیت به قدری به عصب آسیب رسونده باشه احتمالا برای درمانش نیاز به عصب کشی یا درمان ریشه داشته باشیم. اگر تنها بخشی از پالپ دچار آلودگی و عفونت شده باشه هم تنها بخشی ازش که عفونی شده رو برمیدارن و ماباقی رو ایزوله و مهمر و موم می کنن که عفونت نکنه.

اینفوگرافی عفونت پالپ دندان

🔥 اگه دردت شدیده و به عصب مشکوکی اینو بخون: از کجا بفهمم نیاز به عصب کشی دارم؟

3. واکنش های آلرژیک به ماده آمالگام

بعضی از افراد حتی بدون اینکه بدونن به آمالگام حساسیت دارن. به مرور زمان وقتی آمالگام به عنوان پر کردگی استفاده میشه این افراد ممکنه حساسیت و درد جزئی تجربه کنن. البته این یه مورد نادره و خیلی کم پیش میاد که بدن شما به آمالگام حساسیت نشون بده. ولی اگر توی خانواده شما سابقه حساسیت به آمالگام باشه احتمالش زیاده درد دندان پر شده شما ناشی از حساسیت و واکنش به اون باشه.

4. درد ناشی از سایر دندان ها

همین چند وقت پیش دندون یکی از دوستان درد میکرد و نکته جالبش این بود که، دندونی که درد میکرد، 2 سال پیش عصب کشی و پر کرده بود. یعنی عملا دندانی که زنده نبود، داشت درد میکرد و کلی اسباب دردسر این دوستمون شده بود. دوستمون که حسابی به خاطر درد دندان پر شده شکایت میکرد، می گفت دم عید هم بود که ما حتی رفتیم به هزار زحمت یه مطب دندونپزشکی باز پیدا کردیم. و خودمون رو به یه دندونپزشک نشون دادیم. اما دکتر دندان پزشک سرسری فقط گفت دارو بخور تا بعد عید. تا اینکه وسطای عید متوجه شده بود که دندون عقل بالا، سمت راستش شکسته. واین دردی که حس میکرده، درد همین دندون عقل خیر ندیده بوده.

تصویر شماتیک دندان عقل نهفته

🔥 علاج درد دندان عقل رو اینجا پیدا کن: 12 روش درمان درد دندان عقل

5. آبسه لثه

اگه اطراف دندان پر شده شما درد می کنه و یکمی هم ورم داره این احتمال رو بدید که آبسه لثه داشته باشید. چون درسته که دندان خودش مشکلی نداره یا شایدم عصب کشی شده باشه، اما بافت لثه اطرافش می تونه دچار آبسه یا ضایعات دیگه بشه.

عکس شماتیک آبسه لثه

🔥 نمیدونی علائم آبسه لثه چیه؟ 👈 همه چیز درباره آبسه لثه

6. فرسودگی پرکردگی های قدیمی

بعضی وقتا هم ممکنه پر کردگی ها بعد از سال ها دچار فرسودگی بشن و تکه های اون یا پالپ دندون آسیب بزنن یا حین جویدن فشاری که بهشون وارد میشه باعث درد بشه. اینجا باید اقدام به تعویض پر کردگی های قدیمی کنیم. یعنی پر کردگی از هر جنسی که باشه رو برمیدارن وبعد دوباره دندون رو پر می کنن.

🔥 اگه این مشکل رو دارین این پست رو از دست ندین: همه چیز درباره پر کردن دندان

7. بلیچینگ دندان

بلیچینگ یه درمان رایج دندانپزشکی هست که دندون ها رو سفید می کنه. اینکار با کمک ژل های سفید کننده و نور های خاصی انجام میشه. معمولا بعد از بلیچینگ، لثه و دندان شما دچار حساسیت موقت میشن. اگر بعد از بلیچینگ احساس کردید که اطراف دندان عصب کشی شده یا پر شده شما درد میکنه این احتمال رو بدید که موقتی باشه و بعد از یکی دو روز برطرف بشه.

8. پوسیدگی ثانویه دندان ها

اگر دندون عصب کشی نشده باشه و صرفا اون رو با مواد پر کننده ترمیم کرده باشن احتمال پوسیدگی اون در آینده وجود داره. به این پوسیدگی که ممکنه در اطراف یا زیر پر کردگی ایجاد بشه، پوسیدگی ثانویه دندان گفته می شه. درد دندان پر شده بعد از چند سال میتونه ناشی از پوسیدگی ثانویه باشه. در این مواقع باید پر کردگی رو بردارن و مجددا ترمیم انجام بشه.

پاسخ به سوالات مرتبط درباره درد دندان پر شده

درمان فوری درد دندان پر شده چیه؟

درمان فوری قطعا درمانی هست که توسط دندانپزشک بعد از تشخیص مشکل در نظر گرفته میشه. اما شما می تونید با داروهای مسکن مثل ایبوپروفن، استامینوفن، ژلوفن و … به صورت فوری اما موقتی درد رو کاهش بدید. همچنین اعمال کمپرس یخ میتونه مفید باشه و نتایج فوری به همراه داشته باشه.

درمان خانگی درد دندان پر شده چیه؟

دندانی که بعد از ترمیم و پر شدگی دچار درد شده و علائمی از خود نشان میده ر. نمی توان به صورت خانگی و با درمان های سنتی بهبود و تسکین بخشید. شما تنها میتونیم تا مراجعه به مطب دندانپزشک قرص مسکن بدون نسخه مصرف کنید، بهداشت دهان و دندان رو رعایت کنیم و مراقب خورد و خوراکمون باشیم تا درد موقتا کمتر بشه.

این پست چقدر تونست بهت کمک کنه؟

امتیاز از راست به چپ بیشتر میشه!

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تا حالا کسی نظر نداده تو اولین نفر باش

ما متاسفیم که این پست براتون مفید نبوده

لطفا بهمون کمک کنید این پست رو بهتر کنیم

میشه لطفا بگید چطور میتونیم پست رو بهتر کنیم؟

35 پاسخ به "8 علت درد دندان پر شده حتی بعد از عصب کشی دندان"

sanaz
23 فروردین 1402
سلام. وقت بخیر. من چهار روز هست که دندانم رو پر کردم. موقع تماس با سرما و گرما و جویدن درد خفیفی داره اما موقع نخ دندان کشیدن درد بیشتری داره. ممکن هست مشکی وجود داشته باشه؟
  دکتر دندان
  27 فروردین 1402
  سلام کاربر گرامی به طور کلی درد و حساسیت جزئی بعد از پر کردن دندان طبیعی است و بعد از چند روز کاملا برطرف می شود. ممکن است درد و حساسیت ایجاد شده بعد از کشیدن نخ دندان به دلیل تحریک لثه و عصب باشد. بنابراین چند روز از نخ دندان استفاده نکنید تا بهبودی حاصل شود. اگر بعد از چند روز مشکل برطرف نشد با دندانپزشک خودتان صحبت کنید و نگران هم نباشید. پاینده باشید🌹
امین
25 بهمن 1401
سلام خسته نباشید من وقتی خوراکی های اسید دار مثل لواشک میخوردم دندانم درد میگرفت وبه دکترمراجعه کردم بهم گفت سطحی ساییده شده وباید پر بشه ودیروز که دندونم رو پر کردم اصلا نمیتونم روش فشار بیارم وبنظرم کمی زیاد پر شده بنظر شما این درد طی یکی دو روز آینده خوب میشود یا دوباره باید به دکترمراجعه کنم
  دکتر دندان
  30 بهمن 1401
  سلام کاربر گرامی اگر دندان زیاد پر شده باشد حتما باید برای اصلاحِ ترمیم به دندانپزشک مراجعه کنید وگرنه درد حین جویدن ادامه پیدا خواهد کرد پاینده باشید🌹
یگانه
17 بهمن 1401
سلام خسته نباشید من دندونم رو حدود یکماهی میشه که پر کردم و پوسیدگی ساده بوده الان با اب سردو گرم هم نه، با هوا یا هیچ چیز دیگه ای جز خوردن خوراکی های سفت درد نمیگیره میخواستم بدونم طبیعیه دردش؟ طی روز دردی نیست فقط زمانی که چیزهای سفت رو میخورم آنی درد میگیره
  دکتر دندان
  18 بهمن 1401
  سلام کاربر گرامی به طور کلی توصیه میشه که پس از ترمیم دندان و یا درمان ریشه و ترمیم، با اون دندان چیزهای سفت و سخت جویده نشه. اگر دندان شما حساس نیست و با تغییرات دما درد نمی گیره مشکلی نداره و فقط کافیه چیزهای سفت و سخت نجوید. اگر هم مجبور بودید با طرف دیگه اینکارو انجام بدید پاینده باشید گرامی🌹
حمیدرضا
11 بهمن 1401
سلام من یه هفته است دندون بالامو عصب کشی و پر کردم الان وقتی اب بهش میخوره یه درد خیلی شدیدی میگره و زود خوب میشه ایا طبیعیه؟
  دکتر دندان
  12 بهمن 1401
  سلام کاربر گرامی حساسیت بعد از عصب کشی دندان تا حدی طبیعی هست احتمالا به زودی از حساسیت از بین میره نگران نباشید. ولی اگر برای چند روز دیگه ادامه پیدا کرد حتما مجدد به مطب دندانپزشک خودتون برید تا دندان ترمیم شده رو چک کنند. پاینده باشید گرامی🌹
   زهرا
   27 فروردین 1402
   سلام من چند روز پیش دندونمو عصب کشی کردم و امروز پر کردم الان یک ساعتی میشه درد نبض دار داره و کلافم کرده بنظرم یکم مواد پر کنندش زیاد و بلنده و موقع بستن دهنم که دندونام رو هم قرار میگیرن درد میگیره بنظرتون درست میشه یا حتما باید دوباره برم پیش دکتر؟🙏🙏
    دکتر دندان
    27 فروردین 1402
    سلام کاربر گرامی درد پس از عصب کشی و پر کردن دندان معمولاً طبیعی است اما اگر درد نبض دار برای مدت زمان طولانی و به شدت ادامه دارد، ممکن است نشان دهنده وجود مشکلاتی مثل عفونت و یا پر کردن نامناسب باشد. البته احتمال بروز درد به دلیل برجسته بودن پر کردگی دندان بیشتر حین جویدن غذا پیش میاید. اما به هر حال بهتر است به دندانپزشکی که عصب کشی و پر کردن را انجام داده است مراجعه کرده و شرایط را برای ایشان توضیح دهید. پاینده باشید🌹
نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.